Legendary Singer David Bowie Has Died

Efsanevi İngiliz müzisyen David Bowie, 69 yaşında yaşamını yitirdi.

Bowie’nin resmi Facebook hesabından da, “David Bowie, kanserle 18 aylık cesur mücadelesinin ardından, ailesi yanındayken bugün huzurlu bir şekilde hayata veda etti. Bu kaybı hepinizin paylaştığınızı biliyoruz; ancak yas dönemleri süresince ailenin mahremiyetine saygı göstermenizi rica ediyoruz” açıklaması yapıldı.

SON ALBÜMÜNÜ ÇIKARDIKTAN İKİ GÜN SONRA ÖLDÜ

Bowie’nin son albümü “Blackstar”, doğumgünü olan 8 Ocak’ta piyasaya çıkmıştı.

1972 tarihli beşinci stüdyo albümü “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars” ile müzik dünyasında çığır açan Bowie, Space Oddity, Let’s Dance, Heroes ve Under Pressure gibi onlarca hit’e imza attı.

Alexandria Zahra Jones adlı 15 yaşında bir kız çocuğu bulunan Bowie’nin bir önceki evliliğinden de Duncan Jones adlı bir oğlu var. Yönetmenlik yapan 44 yaşındaki Jones, Twitter mesajında, “Çok üzgünüz ve ne yazık ki doğru. Bir süre burada olmayacağım” yazdı.

Ünlü yıldız, Nicolas Roeg’in 1976 yapımı “Dünyaya Düşen Adam” filminde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan gezegeni için yardım arayan bir uzaylıyı canlandırdı.

Bowie, Alman asıllı ünlü şarkıcı ve aktris Marlene Dietrich’in son filmi “Just a Gigolo” (1978) oynamış ve Martin Scorsese’nin 1988 yapımı “Günaha Son Çağrı” filminde Pontius Pilatus’a can vermişti.

Efsane müzisyen, 8 Ocak 1947’de David Jones adıyla Londra‘da doğmuş, Monkees grubundan Davy Jones’un şöhret olması ardından 1966’da adını değiştirmişti.

Bowie en son 2006’da ABD’nin New York kentindeki bir yardım konserinde sahne almıştı.

“look up here, i’m in heaven
i’ve got scars that can’t be seen
i’ve got drama, can’t be stolen
everybody knows me now”


 

Mutlu bir şekilde gözyaşı döküyorum ardından, kelimelerle anlatmaya çalışmam boşuna ama başka bir yolunu bilemiyorum, bulamıyorum.

bir sürü insan var gerçekte hiç tanımadığım ama deliler gibi sevdiğim. bir çoğu ben daha doğmadan önce bu dünyadan geçip gitmişler arkalarında koruyup kollamam, saklayıp yüceltmem için bıraktıkları isimleri ve eserleriyle. bazıları babam gibi bazıları annem gibi bazıları kardeşlerim gibi. bazıları beni ben yapan o kadar çok şey verdi ki bana, farkında olmadan inşa ettiğim bir ben oldu onlarla birlikte. yanımdaki gerçek insanların elini tutmak yerine iyi ki onların ellerine sarılmışım diyorum hiç pişmanlık hissetmeden.

loş bir akşamdı ve odamda tek başıma space oddity dinliyordum yaş daha 17. ve hayat hiç bitmeyecek gibi geliyordu, aklımda bir gün ulaşacağım hayaliyle yıldızlar. o güne kadar oscar wilde çok doğru söylemişti belki; “akıp giden bir bataklığın içindeyiz hepimiz ama yıldızlara bakıyor bazılarımız.” diye. bense, david bowie, senin sayende “akıp giden bir bataklığın içindeyim ve orada kozmik varlıkların her türlüsünü buldum.” diyordum. bugün de diyorum ve tüm kozmik varlıklara benden sevgi taşımanı diliyorum. 


 

ölüm haberini ilk gördüğümde bir an kalbim duracak sandım. şu an kalbimde bir acıyla yazıyorum. yabancılaşmayı (yabanıllığı) ve farklı olmayı ok kılan şarkılarıyla; dünyayla, insanlarla, kültürle, kentlerle ve şeylerle farklı ilişkiler kurma ilhamını bana veren, değişim için beni her zaman yüreklendiren 10 yaşımdan beri vazgeçemediğim, sesini hangi şarkıda olsa tanıdığım ve çok sevdiğim, lowuyla, station to stationıyla, hunky dorysiyle, beni ben yapan adamrest in peace. mekanın cennet olsun. yerinde dinlen. 


 

56935a5a67b0a97574761f62

Legendary singer David Bowie has died at the age of 69 after battling cancer in secret for 18 months.

The star, who released a new album last week, was known as the creator of glam rock and was one of the most successful artists of the 20th century.

A spokesman for Bowie said this morning: ‘David Bowie died peacefully today surrounded by his family after a courageous 18-month battle with cancer.

‘While many of you will share in this loss, we ask that you respect the family’s privacy during their time of grief.’

His latest album Blackstar was released just last Friday, although Bowie had rarely performed or been seen in public in recent months.

Kanye West wrote: ‘David Bowie was one of my most important inspirations, so fearless, so creative, he gave us magic for a lifetime.’

Ricky Gervais tweeted, ‘I just lost a hero. RIP David Bowie,’ while Eddie Izzard wrote: ‘Please could every radio station around the globe just play David Bowie music today – I think the world owes him that.’

Cricketer Shane Warne added: ‘We can be “Heroes”.. You were one of mine. Bowie tunes will be played loud in the Warne house tonight.’

Radio DJ Fearne Cotton said: ‘Devastated. There will only ever be one David Bowie. A pioneer, a maverick and a visionary. I’ve been so inspired by him and his intent on doing what he wants without thought of judgment and views of others. RIP to one of the last icons.’

3005A6D300000578-3393470-image-a-1_1452495646846

David Cameron also joined the tributes, saying: ‘I grew up listening to and watching the pop genius David Bowie. He was a master of re-invention, who kept getting it right. A huge loss.’

Nicola Sturgeon, the First Minister of Scotland, added: ‘What dreadful news about David Bowie. A hero for so much more than just one day.’

Archbishop of Canterbury Justin Welby told the BBC Radio 4 Today programme he became a Bowie fan during the singer’s early rise to prominence.

‘I’m very, very saddened to hear of his death,’ he said. ‘I remember sitting listening to his songs endlessly in the ’70s particularly and always really relishing what he was, what he did, the impact he had. Extraordinary person.’

Thousands of fans expressed their grief at the star’s unexpected death, sharing his song lyrics online and reminiscing about memories of him – one enthusiast wrote: ‘Didn’t occur to me that David Bowie could die.’

Despite his relatively low profile over the past few years, Bowie gave no hint that he was gravely ill before the announcement of his death today.

Bowie, who was born David Jones in Brixton, South London and brought up in the suburb of Bromley, began his career as a novelty musician before finding fame in 1969 with the hit Space Oddity.

During the 1970s, Bowie was regarded as one of the most radical and ground-breaking musicians in the world, ushering in the glam rock era with his Ziggy Stardust persona.

3005BFCE00000578-3393470-image-m-15_1452497172104

He continued to mix experimental concepts with traditional pop songs in albums such as Heroes, Low and Diamond Dogs, as well as acting in films such as The Man Who Fell to Earth and The Last Temptation of Christ.

In recent years Bowie’s career revived once again despite his keeping a relatively low public profile – three years ago The Next Day was a best-seller, while new album Blackstar – tipped to go straight to number one this week – has received positive reviews.

At the height of his fame in 1970 he declared that he was bisexual, instantly propelling him to the status of gay icon.

Bowie was married twice – he wed first wife Angie in 1970, and the couple’s son Duncan was born the next year before they divorced in 1980. He later married supermodel Iman, having a daughter named Alexandria who is now 15.

Read more: http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-3393470/David-Bowie-dies-18-month-battle-cancer.html#ixzz3wvC2fwSj
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

Read more: http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-3393470/David-Bowie-dies-18-month-battle-cancer.html#ixzz3wvBzqeU0
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

Read more: http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-3393470/David-Bowie-dies-18-month-battle-cancer.html#ixzz3wvBwaipN
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

Read more: http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-3393470/David-Bowie-dies-18-month-battle-cancer.html#ixzz3wvBrPHIa
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

Read more: http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-3393470/David-Bowie-dies-18-month-battle-cancer.html#ixzz3wvBmBLSZ
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

https://tr.wikipedia.org/wiki/David_Bowie

https://eksisozluk.com/david-bowie–36270?p=41

 

 

David Bowie dies aged 69 after 18-month secret battle with cancer

  • David Bowie has died aged 69 after battling cancer in secret for 18 months
  • The star underwent several radical transformations over 50-year career
  • Showbiz world united in grief after the death of one of the world’s most celebrated musicians 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.